mapa

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Občan a úřad > Naše obec > Současnost

Současnost

Obec Libníč se nachází v malebné krajině, je zde několik výstavních vil z konce 19. století se zajímavou historií. V současnosti má obec více jak 560 obyvatel, schválený územní plán, výstavbu rodinných domů, společenský dům, hostinec, prodejnu, autobusové spojení, chodníky a je členem Svazu měst a obcí, Místní akční skupiny Hlubocko-Lišovsko a Svazku obcí Budějovicko-Sever. V objektech bývalých lázní je nyní Domov Libníč a Centrum sociálních služeb Empatie. Součástí obce Libníč je osada Jelmo.

DSC07542.jpegMezi nejzajímavější památky patří vedle budovy bývalých lázní stavitele Pavla Ignáce Bayera kostel Nejsvětější Trojice a několik vil českých průmyslníků z konce 19. století. Mezi nimi zvláště  vévodí vila JUDr. Augusta Zátky s parkem a vila Gabriela. Dalšími významnými zajímavostmi jsou pak dva parky a to návesní lipový park a park u kostela Nejsvětější Trojice, který nabízí klidné prostředí k odpočinku.

 

Obcí prochází cyklostezka Hluboká - Lišov.

 

V roce 2022 byla postavena naučná stezka o lázeňství v Libníči, která obsahuje celkem 9 zastávek a naučnými cedulemi, kde se dozvíte víc o lázeňství v naší obci - více informací na úvodní straně - naučná stezka.

 

Od roku 2007 se  poslední sobotu v měsíci srpnu, pravidelně pořádají na obecní návsi Libníčské slavnosti, v roce 2008 v obci vznikl Sportovní klub SK Libníč a opět oživilo svou činnost SDH Libníč.

Školství

V obci Libníč funguje jedno zařízené předškolního vzdělávání – Mateřská škola Libníč se sídlem Libníč 47, 373 72 Libníč. Jedná se o jednotřídní mateřskou školu, jejíž provoz byl zahájen 14. 9. 2015. Kapacita mateřské školy je 28 dětí. V roce 2016 došlo k výměně hracích prvků na hřišti u mateřské školy.

Nejbližší základní škola se nachází v obci Rudolfov (4km). Díky blízko vzdálenému krajskému městu České Budějovice, děti mohou snadno navázat na další střední nebo vysokoškolské vzdělání.

Sport

V obci působí sportovní zájmová organizace SK Libníč vznikl v roce 2008, která má ke své činnosti a sportovnímu vyžití jak členů, tak občanů obce, počet členů SK Libníč bylo v roce 2015 celkem 49. SK Libníč pořádá cvičení s dětmi, karate a cvičení pro ženy (pilates, aerobic). Klub se podílí ve spolupráci s dalšími spolky v obci na pořádání akcí: sportovní vesnický tábor, vesnickou olympiádu, drakiádu apod. HC Libníč Minions má k 31. 12. 2016 celkový počet členů 39 a počet se každým rokem zvyšuje.

HC Libníč byl založen teprve v roce 2015 a za tuto krátkou dobu dokázal velké úspěchy v krajské soutěži.

 

Občanům obce Libníč a Jelmo je k dispozici víceúčelové hřiště, které Obecní úřad Libníč zrenovoval v roce 2017. SDH Libníč byl založen v roce 1903. SDH se podílí na realizaci kulturních, společenských a sportovních akcí v obci. Každoročně SDH pořádá soutěže v požárním sportu a účastní se dalších soutěží Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Autobusová doprava

V obci funguje pravidelná autobusová linka. Společnost Stibus získala licenci na provoz spoje Adamov- Hůry-Libníč-Rudolfov-Jivno číslo 320918. Současné využití autobusové dopravy je zaměřené na studující děti, které se potřebují dostat do školy na Rudolfově nebo na MHD a pokračovat do dalších škol v Českých Budějovicích. Byl vydán oficiální jízdní řád, který bude vyvěšen na jednotlivých zastávkách i webových stránkách uvedených obcí.

Kultura v obci

Obec Libníč každoročně pořádá řadu společenských a kulturních akcí. Nejvýznamnější a největší akcí jsou Libníčské slavnosti, kdy v roce 2022 proběhl již 16. ročník. Slavnosti se opírají o historické tradice v souvislosti s lázněmi. V rámci slavností probíhají komentované prohlídky, představení divadla, představení různých kapel.

Nově v roce 2016 se konal 1. ročník Jarních slavností na Jelmě. Součástí slavností byly především ukázky dobových řemesel, dětské dílničky, kejklířská vystoupení apod. Vzhledem k tomu, že slavnosti měly pozitivní ohlas, budou pokračovat i v následujících letech.

Další akce, které probíhají během roku jsou Čaj o páté, který proběhl v historické budově Zátkovy vily v duchu 20 let, kinematograf bratří Čadíků.

Obec Libníč vydává 4. čísla místního zpravodaje Rozhledy a Jelma, který informuje o životě v obci, o připravovaných změnách a o novinkách.

Díky spolkům SDH, HC a SK Libníč během roku probíhá více kulturních akcí např. drakiáda, Vánoční zdobení stromečku, stavění betléma, stavění májky apod.

Záchranný systém

V obci působí aktivní Sbor dobrovolných hasičů, který má k dispozici hasičské auto AVIA. Vybavení je na dobré technické úrovni a udržované v pohotovostním stavu. Hasiči mají k dispozici požární nádrž v centru obce. Místní hasiči zasahují při místních požárech jako podpůrná jednotka a při povodních. Integrovaný záchranný systém (Policie, Hasiči, Rychlá lékařská pomoc) kraje Jihočeského je plně dostupný v Českých Budějovicích vzdálených 6 km.

Zdravotnictví

Zdravotní služby zajišťuje především Krajská nemocnice a polikliniky v Českých Budějovicích (6km), další možností je Zdravotní středisko v Lišově (6km). Lékárna je k dispozici v Lišově (6km) nebo České Budějovice vzdálené (6km). Rychlá lékařská pomoc je zajištěna v Českých Budějovicích.

 

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.libnic.cz

Registrujte se zde

24. 6. Jan

Zítra: Ivan

Pronájem společenského sálu

Obecní úřad Libníč nabízí k pořádání kulturních a společenských akcí prostory společenského domu v Libníčí čp. 85. Kapacita sálu činí 150 - 200 osob.
V případě zájmu Vám poskytneme bližší informace.

Společenský sál

Pronájem párty stanu

SDH Libníč nabízí k pronájmu párty stan o velikosti 5x10 m a 10 kusů pivních setů.

Další informace zdePárty stan

Návštěvnost stránek

283407