mapa

Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Občan a úřad > Naše obec > Historie

Historie

Obec Libníč se nachází 7 km severovýchodně od statutárního města České Budějovice. První záznam o obci pochází z roku 1394. Další písemný doklad o existenci obce je z r. 1490, kdy byla zapsána do perštejnského urbáře hlubockého panství.
Roku 1571 se v Libníči začalo s dolováním stříbra, jehož těžba byla skončena r. 1801. Ač původní zemědělský charakter vesnice hornictví prakticky nepoznamenalo, její vzhled změnilo dokonale. Hlavní prospektorská činnost se soustředila do území nad obcí, štoly a rybníky však byly zakládány v údolí potoka pod ní. Těžba stříbra vyvrcholila v 80. letech 16. století a záhy pohasla. Z tohoto období pochází několik mezníků osazených mezi úvaly v lese nad Libníčí v roce 1804, kdy zde těžbu formálně vykazovali Schwarzenberkové.

V r. 1681 byly zjištěny léčivé účinky zdejšího pramenu sirnato-železité vody, a tak r. 1714 bylo započato se stavbou lázeňských budov. Léčivé účinky místního pramene objevil hejtman hlubockého panství Matěj Řehoř Hosínský, který o tomto náladu vyrozuměl knížete Jana Adolfa ze Schwarzenbergu, který jeho léčivou sílu sám vyzkoušel. Pro přezkoumání pramene byl přizván Jan František Löw z Erlsfeldu, děkan pražské lékařské fakulty, který jeho léčivé účinky potvrdil. Na místě pramenu nechal roku 1691 kníže postavit dřevěnou lázeňskou budovu a dřevěnou kapli. Za knížete Adama Františka ze Schwarzenbergu byla postavena stavitelem Pavlem Ingnácem Bayerem další barokní lázeňská budova.

Na konci 18. století se v lázních léčilo dle dochovaných pramenů více jak 100 hostů ročně. Provoz lázní trval 200 let. Ukončen byl zánikem tohoto pramene léčivé vody, což bylo přisuzováno důlní činnosti při těžbě stříbra. Na díkuvzdání za výskyt léčivého pramene byla r. 1714 u lázeňské budovy vystavěna votivní kaple, později přestavěná na kostel. Po zrušení poddanství ke schwarzenberskému panství Hluboká se Libníč stala roku 185 samostatnou obcí.

 1 - kopie.JPG

4.JPG

3.JPG

 

 

 

 

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.libnic.cz

Registrujte se zde

5. 7. Cyril a Metoděj

Zítra: Mistr Jan Hus

Aktuality

Pronájem společenského sálu

Obecní úřad Libníč nabízí k pořádání kulturních a společenských akcí prostory společenského domu v Libníčí čp. 85. Kapacita sálu činí 150 - 200 osob.
V případě zájmu Vám poskytneme bližší informace.

Fotografie0542.jpg

Pronájem párty stanu

SDH Libníč nabízí k pronájmu párty stan o velikosti 5x10 m a 10 kusů pivních setů.

další informace zde P6110859.JPG

 

kostel.jpg

IMG_5539.JPG

Návštěvnost stránek

190438